Deimanto kainos

Kažkada Merlin Monro išdainuota frazė, jog „deimantai – geriausi moterų draugai“ aktuali iki šių dienų. Juk kiekviena dama svajoja turėti savo papuošalų skrynutėje bent vieną deimančiuką arba papuošalą su deimantu, tiesa? Kartais išpildyti šią svajonę trukdo nuomonė, kad deimanto kainos yra labai aukštos. Tokią poziciją iš dalies galime paneigti, nes šių akmenukų kainos svyruoja labai plačiose ribose ir nebūtinai siekia aukštumas. Tad aptarkime, kas yra deimantai, kiek jie kainuoja, kokie aspektai lemia jų kainą bei paminėkime ir daugiau įdomių faktų apie šiuos moterų draugus.

 

Deimantų istorija: ar žinote, iš kur deimantai atkeliavo?

Žvalgydamiesi po deimantų pasiūlą, papuošalų su jais įvairovę retai kada susimąstome: o kokia gi yra šių akmenukų kilmė, kada jie atsirado ir kodėl yra taip vertinami. O jų istorija gana įdomi.

Anuomet labai mažais kiekiais jų buvo randama Brazilijoje, Indijoje. Štai indai tuomet tikėjo, kad būtent čia yra vieninteliai deimantų šaltiniai, kurių atsargos – nenuostabu – buvo išnaudotos, o kiekio, randamo Brazilijoje, pasaulio poreikiams patenkinti taip pat neužteko.

Viskas šiek tiek apsivertė ir šiandien didžiausiais deimantų tiekėjais yra ne kas kita, o Afrikos valstybės. Vienas berniukas dar 1867 metais čia rado milžinišką brangakmenį, siekusį net daugiau kaip 21 karatą, tačiau jis nė nenutuokė, kokia yra jo radinio vertė, ir tiesiog jį pardavė.

Vėliau atskleista ir tai, jog norint išvysti tikrąjį deimantų žavesį juos reikia šlifuoti bei atitinkamai apdirbti – tik tuomet jie tampa tokie įstabūs, kokius matome inkrustuotus į įvairius papuošalus.

Kalbant apie deimantų istoriją būtina paminėti, kad jau tais laikais šiems akmenukams buvo priskiriamos magiškos galios.

 

Deimantas ir briliantas: ar tai tas pats?

Deimantas yra kiečiausias mineralas, kokį galima rasti natūraliai gamtoje. Visi brangakmeniai vertinami pagal kietumą dešimtbalėje sistemoje, tai deimantui tenka aukščiausias – 10 – balas. Visgi nepaisant to, deimantas yra trapus. Bene labiausiai žavi šių akmenukų unikalumas – rasti du vienodus misija neįmanoma.

O štai briliantu vadiname apdirbtą deimantą, taigi kalbant apie tai, ar šie du žodžiai yra sinonimai, atsakymą labai gerai atskleidžia posakis, jog „kiekvienas briliantas yra deimantas, tačiau ne kiekvienas deimantas yra briliantas“.

Populiariausios formos (angl. diamond shape)

Pirmiausia – forma (angl. shape). Šiame kontekste tikslinga paminėti apvalius briliantus (angl. round cut (shape) diamond) – šie turi 57–58 briaunas ir tik jie yra vadinami briliantais. Jų kaina paprastai yra 30 proc. aukštesnė nei kitos formos deimantai. 75 % visų parduodamų deimantų sudaro būtent apvalios formos. Beje, tokie dar išsiskiria ir tuo, kad labiausiai atspindi šviesą.  

Kitos formos deimantai, dar kitaip vadinami fancy shape, gali būti: kvadratas (angl. priness), markizė (angl. marquise shape), širdelės forma (angl. hearts shape), kriaušės forma (angl. pear shape), pasyvioji kvadrato forma, ovalas (angl. oval shape), stačiakampis (angl. emerald shape), taip pat kvadratas arba stačiakampis su nukirstais kampais (angl. assher or radiant shape). Bet kurios iš šių formų deimantai bus parduodami pigiau nei apvalūs briliantai. Svarbu tai, kad tokie deimantai (ne apvalūs!) neturi privalomo briaunų skaičiaus. Jį kiekvieną kartą reikia skaičiuoti, nes būna tiek, kiek išeina padaryti.

Įdomus faktas tas, jog jei palygintume 1 ct apvalios formos briliantą ir 1 ct kvadrato formos deimantą, tai apvalus visada atrodytų didesnis dėl mažesnės savo „uodegos“.

Jei perkate deimantą...

Perkantiems deimantą atskirai arba papuošalą, kuriame yra inkrustuoti deimantai, svarbu žinoti, kad vertinti reikia ne tik visiems puikiai žinomus deimanto svorį atspindinčius karatus, tačiau ir itin svarbius 4C‘s (1940 metais) (angl. carat, color, clarity, cut) vadinamus kriterijus. Tai yra svoris (angl. carat), spalva (angl. color),  švarumas (angl. clarity), kartais vadinamas skaidrumu, ir išpjovimas (angl. cut), kuris rodo, kaip gerai deimanto briaunos atspindi šviesą. 

Dabar jau renkantis deimantus yra ir daugiau rodiklių, pavyzdžiui: simetrija, poliravimas, fluorescencija, proporcijos ir, žinoma, labai svarbus aspektas – laboratorija, kuri išdavė sertifikatą. Kodėl tai taip svarbu? Nes to paties deimanto charakteristikos skirtingose laboratorijose bus skirtingos. Pasitaiko, jog padirbus ar pagerinus akmenuko charakteristikas bandoma pasipelnyti. Tad itin svarbu žinoti laboratorijų patikimumo reitingą. 

Nuo ko priklauso deimanto kainos?

Kalbant apie briliantus vienu iš svarbiausių aptariamų aspektų visuomet būna deimantų kaina. Natūralu, jog ji aktuali ir daugelį domina – ne tik pati kaina, bet ir kriterijai, kurie ją lemia. O tokių yra keli.

 

Švarumas, skaidrumas

Kainą lemia ir brilianto skaidrumas (angl. Clarity). 10 kartų brilianto vaizdą padidinę su didinamąja lupa, galime arba gėrėtis jo skaidrumu, arba įžvelgti tam tikrų dėmelių ir kitų intarpų, dėl kurių akmens skaidriu nepavadintume. Natūralu, brangiausias bus tas akmuo, kuris bus nepriekaištingo švarumo.

 

Spalva

Spalvos klasifikuojamos abėcėlės mažėjimo tvarka nuo D iki Z raidės, kur D yra bespalvis, o Z – šviesiai geltoną atspalvį turintis. Brangiausi, žinoma, yra D raide žymimi bespalviai deimantai.

 

Briaunavimas

Nuo briaunavimo priklauso deimanto šviesos pralaidumas. Briliantai (apvalios formos deimantai) turi 57 arba 58 briaunas, fancy formos deimantai neturi briaunų standartų ir įstabaus šviesos atspindėjimo. Briaunuojant deimantą nesunku suklysti ir šviesos pralaidumas bus prastas, dėl ko gerokai mažės akmenuko kaina, tačiau drauge ir gebėjimas atspindėti šviesą, kas yra jos kokybė.

 

Deimanto kaina: kokia ji?

Jau minėjome, kad deimantų kainai įtakos turi ne vienas veiksnys. Smulkūs deimantai yra grupuojami be spalvos, švarumo ir svorio, pagal briaunavimo technologiją. Šiame kontekste labai svarbus briaunavimas, lemiantis, kaip deimantas atspindės šviesą. Aukščiausią apdirbimo technologiją turi Belgijos kompanijos, iš kur kilęs „belgiško briaunavimo“ pavadinimas. Nors tokie akmenukai yra patys brangiausi, bet palyginti su kitur briaunuojamais briliantais, skirtumas akivaizdus.

Todėl pakalbėkime tik apie belgiško briaunavimo briliantus. Štai nedideli (0,01 ct (karato)), idealiai tinkantys deimantinei juostelei, aukštos kokybės deimantai gali kainuoti vos apie 10 eurų. Tad nesunku paskaičiuoti, jei sužadėtuvių, vestuviniam žiedui, deimantinei juostelei naudosite, pavyzdžiui, 30 briliantų, jie kainuos tik apie 300 eurų.

 

Ar perkant deimantus galima sutaupyti?

Nors deimanto kaina varijuoja plačiame diapazone, visgi tai – vieni iš vertingiausių brangakmenių, tad natūralu, kad didelio ir aukštos kokybės akmenuko už kelis eurus tikrai neįsigysite. Na, bent jau tikro, ne padirbinio. Todėl suprantama, kad dažnas svarsto, ar galime tikrų deimantų įsigyti pigiau. Tad štai keli patarimai, kurie gali padėti jums šį nuostabų akmenį įsigyti patrauklia kaina.

•         Daug kas renkasi pagal svorį. Natūralu, kuo didesnis akmenuko svoris, tuo jis kainuos brangiau. Todėl jei vietoj norimo 0,50 ct (karatų) įsigysite vos kiek mažiau sveriantį, pavyzdžiui, 0,45 ct, vizualiai jai nelabai skirsis, bet kainuos gerokai mažiau.

•         Svarbu suprasti, kad karatai nėra tiesiogiai susiję su deimanto dydžiu, todėl daugiau karatų tikrai nereikš didesnio akmenuko. Pavyzdžiui, 0,85 ct deimantas vizualiai dydžiu gali atrodyti lygiai taip pat kaip ir 1 ct, bet kainų skirtumas bus akivaizdus. Tad jei norite didesnio akmenuko, bet drauge ir mokėti kiek pigiau, rinkitės turintį mažiau karatų.

•         Kalbant apie papuošalus, tai labai svarbus aspektas yra ir deimanto įstatymas. Tikras menas yra, pavyzdžiui, 0,30 ct briliantą įstatyti taip, kad jis atrodytų tarsi pusės karato! Tačiau atradus tokį variantą jūs įsigysite vizualiai didesnį deimantą turintį papuošalą, bet jo kaina bus mažesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

•         Žinome, kad deimantų kainai didelės įtakos turi ir briaunavimas, tad vietoj idealaus pasirinkę labai gerą, kas bus visai šaunus variantas, pajusite ženklų kainų skirtumą.

•         Jei norite, kad deimanto kaina būtų žemesnė, atsižvelkite į formą. Daugiausia kainuoja apvalūs, kadangi paklausa yra  didelė, daug svorio prarandama juos apdirbant, tad ir kaina paprastai gerokai didesnė nei kitos formos deimantų.

Taupymas yra gerai ir atsižvelgę į minėtus aspektus galite kur kas pigiau įsigyti šį nuostabų brangakmenį. Bet atminkite, kad net ir norint mokėti pigiau labai svarbus aspektas – sertifikatas, patvirtinsiantis, jog įsigyjate tikra deimantą.

 

Papuošalų su deimantais kaina

Vienas iš dažniausių pasirinkimų šioje kategorijoje yra vestuviniai žiedai su briliantais. Bet kai kurie jaunavedžiai net neleidžia sau svajoti apie tokį grožį vien todėl, kad mano, jog tokie žiedai kainuos labai daug. Tad skubame nuraminti ir suteikti daugiau pozityvumo – vestuviniai žiedai su briliantų akutėmis gali būti prieinami daugeliui jaunavedžių!

Natūralu, jei norėsite savo žieduose matyti didelio svorio ir itin aukštos kokybės deimantus, tai kaina tikrai gali priversti aiktelėti. Bet tokie brangakmeniai vestuviniams žiedams net netinka. Vestuviniams žiedeliams rinkitės kelis tik šiek tiek didesnius arba daugiau smulkučių akmenukų. Puikus variantas būtų iki 0,25 ct briliantai. Vienas iš pavyzdžių – subtili, minimalistinė, tačiau itin elegantiška deimantinė juostelė, kurioje gali būti apie 28–35 vienetus 0,01–0,015 karato briliantų.

Share this post