PERLŲ RŪŠYS IR JŲ KAINŲ SKIRTUMAS

Perlai, klasikinis papuošalas, kuris tinka įvairiomis progomis. Šiais baltais spindinčiais akmenimis mėgsta puoštis nuotakos, juos galima nešioti kasdien ar pasipuošti į prabangų vakarą. Perlų vėrinys ar auskarai yra klasikinis papuošalas, kurį galima perduoti, kaip šeimos relikviją iš kartos  į kartą. Žinoma, jeigu pasirinkote kokybiškus perlus. Aiškinamės, kuo skiriasi perlų rūšys, kodėl vieni perlai gali kainuoti dešimt kartų daugiau nei kiti ir kokius geriau pasirinkti?

Pataria juvelyrikos namų “Fashion Gold” įkūrėja ir brangakmenių specialistė Julija Gerlich.

Jūriniai ar gėlavandeniai?

Natūralūs perlai yra labai reti ir beprotiškai brangūs, todėl šįkart kalbame apie kultivuotus perlus, kurių kainos yra nuo kelių dešimčių iki kelių tūkstančių eurų už vieną akmenį. 

Kultivuoti perlai, kaip ir natūralūs, yra auginami moliuskuose, tik skirtumas tame, jog smiltelė į kriauklę patenka ne natūraliai, o yra “įsodinama”. Tuomet moliuskas paleidžiamas į telkinį (jūrinį arba gėlavandenį) ir ramiai keletą metų augina perlą. 

Išauginti perlai nėra blogesni – dažnai žmonės nustemba sužinoję, kad kultivuotieji perlai irgi yra labai vertingi ir kokybiški. Tiesa, jūriniai vertinami labiau nei nesūriame vandenyje išauginti perlai.

Gėlavandeniai perlai dažniausiai išauginami Kinojoje, o jūriniai - Taityje (juodieji Taičio perlai), Japonijoje (Akoya perlai), Pietų jūrose aplink Australiją, Indoneziją. 

Gėlavandeniai perlai neturi branduolio ir yra sudaryti vien tik iš perlamutro – todėl 98 procentai šių akmenų yra ne apvalūs, o ovalo, sagos, lašo ar baroko formų.

Gėlavandeniai perlai yra pigesni, nes lengviau išgaunami, todėl labiau vertinami jūriniai perlai. Kodėl? Jūriniai perlai didesni, gražesnės formos, blizgesio, glotnesnio paviršiaus ir, žinoma, už gėlavandenius perlus gerokai brangesni. 

Jūrinių perlų rūšys

Japonijos perlai (arba Akoya) geriausiai žinomi ir labiausiai vertinami pasaulyje. Jie pasižymi ypač gražiu blizgesiu, yra tobulai apvalių formų, gerai atspindi šviesą. Anksčiau Akoya perlai buvo auginami tik Japonijoje, bet neseniai Kinija pradėjo juos irgi kultivuoti. Dauguma šių perlų yra balti, pilkšvi su rožinės, žalios ar sidabrinės atspalviu. Labai retai išgaunami mėlyni su sidabriniu ar rožiniu atspalviu. Dydis: 1-11 mm 

Pietų jūros perlai auga Šiaurės Vakarų Australijos krante ir jų pagrindinis pranašumas - dydis. Jie yra stambesni nei kiti. Jų išauginama nedaug, todėl jie labiau vertinami ir yra brangesni. Dėl perlamutro storio bei tankumo labai gerai blizga, idealiai atspindi šviesą.

Spalva: nuo sidabrinės šaltos baltos spalvos iki auksinės geltonos spalvos. Dydis: 8-22 mm.

Taičio arba juodieji perlai:  tai meno kūrinys, kurio individualumas praktiškai nesikartoja. Taičio perlai išsiskiria savo spalvų žaisme saulės šviesoje, taip pat metaliniu atspalviu, kurio neturi kitos rūšys. Labai sunku surasti perlui pora, nes atspalviai nesutampa. Tad norint surinkti panašaus atspalvio bei spindėjimo vėrinį reikia perrinkti tūkstančius perlų, tai užtrunka keletą metų, todėl ir kaina jų aukšta.

Nors vadinami juodaisiais Taičio perlais, terminas juoda yra šiek tiek klaidinantis. Iš tiesų, perlai nėra visiškai juodos spalvos, dažniausiai jie sidabriniai, tamsiai pilki su žaliu, violetiniu, auksiniu atspalviu. Taip pat pasitaiko ir mėlynos, baklažanų ar raudonų atspalvių. Dydis: 8-20 mm. 

Į ką atkreipti dėmesį įsigijant perlus?

Kiekvienas perlas yra unikalus, Jūs nesurasite pasaulyje vienodų perlų. Perlų kokybei įvertinti naudojamos viena iš dviejų egzistuojančių klasifikavimo sistemų ir jose atkreipiamas dėmesys į perlo dydį, formą, spalvą, blizgesį, paviršiaus defektus ir perlamutro storį.

Skirtingų austrių dydžiai užaugina kitokio stambumo perlus, kurie labai svarbūs jų įvertinimui. Dydis matuojamas milimetrais, o svoris - karatais. Kaina ženkliai kinta, kai perlas yra didesnis nei 8,5 mm.

Labai svarbu renkantis perlus atkreipti dėmesį į jų blizgesį - jis turi būti gilus ir intensyvus. Perlas, rodos, spindi iš vidaus. Blizgesio ryškumas matomas, kai šviesa atsispindi pačiame jame. Būtinai apžiūrėkite perlą iš visų pusių! 

Matinis blizgesys yra atsiranda dėl aplinkos pokyčių - saulės šviesos, temperatūros. Tokie perlai pigesni, mažiau vertinami.

Perlo ilgaamžiškumą, blizgesį ir šviesos atspindėjimą lemia perlamutro svoris. Kokybiškas perlas visada šaltas ir sunkus. Kokio storio perlamutras galima patikrinti tik su rentgeno spinduliais, bet atkreipkite dėmesį į vietas šalia paviršiaus defektų ar pragręžtų skylučių, jei tokių yra.

Kokybiškas jūrinis perlas taps jūsų šeimos relikvija - tinkamai prižiūrimas jis nenusilups, nepraras blizgesio ar spalvos

Share this post