Laboratorijoje užauginti deimantai: kas tai ir kuo jie išskirtiniai?

Deimantai apdainuoti, išliaupsinti, apie juos moterys kalba, svajoja, kai kurios skaičiuoja turimus ir planuoja tuos, kuriuos dar turės. Abejonių nekyla, kad kone visos moterys dievina šiuos įstabius brangakmenius. Tačiau įsigyti galimybių turi tikrai ne kiekviena – aukštos kokybės deimantas turi savo kainą, o ją lemia nemažai aspektų, vienas iš jų yra tas, kad deimantai susidaro per labai daug metų, kas tikrai didina jų vertę.

Tačiau šiandien mes galime įsigyti ne ką prastesnius dirbtiniu būdu užaugintus deimantus, kurie, palyginti su natūraliais, gaunami labai greitai. Taip vadinamieji Lab deimantai (laboratorijoje išauginti deimantai) užkariavo juvelyrikos rinką ir labai lengvai randa kelią į moterų širdis.

Tad kuo skiriasi natūralūs ir Lab deimantai, kaip pastarieji auginami bei kodėl verta į juos pasižvalgyti bei įsigyti?

Kas yra natūralūs deimantai?

Natūralūs deimantai yra kiečiausia medžiaga, randama gamtoje. Dėl keturių savo savybių: kietumo, grynumo, skaidrumo ir briaunavimo, jie yra unikalūs ir brangiausi visoje brangakmenių gausoje. Akmenuko spalva, tipas, skaidrumas, šlifavimas yra tie aspektai, kurie tiesiogiai daro įtaką deimanto vertei. Tiesa, jei pirksite neapdorotą deimantą, jo kaina, tikėtina, nebus itin aukšta, bet norintys įsigyti nušlifuotą deimantą  neretai pakloja nemažas sumas.

Gamtoje deimantai susidaro trimis etapais: pirmiausia anglis (atminkite, jog deimantas yra anglies kristalas) jungiasi su kitais elementais – taip susidaro grafitas; pastarasis turi sąlytį su karščiu bei slėgiu – susidaro grafito gabalas; galiausiai jį veikiant drėgmei susidaro deimantas.

Visgi aukšta kaina, sudėtingi išgavimo būdai, o taip pat ir mažėjantys deimantų ištekliai skatina ieškoti alternatyvų. Tad laboratorijose užauginti deimantai, tikėtina, yra perspektyvi ateitis.

Kas yra Lab deimantai?

Lab deimantais, dažnai galite išgirsti vadinant Lab Grown pavadinimu, vadinami laboratorijoje išauginti deimantai, kurie vizualiai, fiziniu bei cheminiu aspektais nesiskiria nuo natūralių, tačiau esminis skirtumas yra tas, kad jie sukurti dirbtiniu būdu. Tam sukūrimo ir auginimo procesui naudojama pažangiausia moderni technika, pluoštas žinių ir patirties, kompetencijų, o taip pat atsidavimo savo darbui. Visa tai naudojama kompleksiškai ir leidžia laboratorijoje atkartoti natūralų deimantų augimo procesą tik kur kas spartesnį.

Nors laboratorijoje užauginti deimantai yra dar naujiena juvelyrikos sektoriuje, tai netrukdo augti jų populiarumui. Juo labiau kad itin sparčiais tempais tobulėjančios technologijos leidžia atrasti vis modernesnius deimantų auginimo laboratorijose būdus.

Kuo skiriasi Lab Grown ir natūralūs deimantai?

Jau minėjome, kad atskirti natūralius deimantus nuo užaugintų laboratorijoje – misija gana sudėtinga. Fiziniu, cheminiu bei optiniu aspektais jie kone identiški, blizgesys ir tas vienodas, net žvelgiant pro specialią lupą šiuos deimantus atskirti ir tai nėra lengva. Tad kokie gi jų skirtumai?

Deimanto sukūrimo / susikūrimo procesas

Natūraliai auginami deimantai formuojasi paprastai ne mažiau kaip milijardą metų! Skaičius, regis, neįtikėtinas, tiesa? O štai laboratorijoje užauginti deimantui nereikės nė vienerių metų, net mėnesio nereikės – maždaug 1 ct deimantą galima užauginti apytikriai per 22 dienas. Konkrečiam terminui įtakos turi techninės galimybės.

Deimanto kaina

Kaip jau minėjome, ne visi gali įpirkti natūralius deimantus, mat jų kaina aukštesnė, neretai net gerokai. Laboratorijoje užauginti deimantai gerokai pigesni, o kadangi jų išvaizda nesiskiria nuo natūralių, tai Lab deimantai yra puiki proga įstabiai atrodančius brangakmenius įsigyti daug pigiau.

Galimas deimanto dydis

Sakysite, kuo gi gali skirtis natūralių ir Lab Grown deimantų dydis, juk jei mažas akmenukas, tai mažas bus ir natūralus, ir užaugintas laboratorijoje, tiesa? Tai iš dalies tiesa, jei kalbame apie mažus akmenukus, tačiau jei aktualūs didesni, tai laboratorijoje užaugintų nerasite. Taip yra todėl, jog natūralūs deimantai maloniai stebina ne tik dydžių, bet ir formų įvairove, o laboratorijose užauginti didelių deimantų kol kas dar nėra galimybių. Čia užauginami daugiausia iki 4–5 ct deimantai.

Dėmesys aplinkosaugai

Jau kuris laikas labai gajos aplinkosaugos, ekologijos, tvarumo idėjos, nes tai tiesiogiai susiję su mus supančia aplinka, jos ateitimi, oru, kuriuo kvėpuojame, gamta, kuria kasdien galime džiaugtis ir pan. Visgi tenka sutikti, kad natūralių deimantų išgavimo procesai kasyklose nėra draugiški aplinkai. Dar vienas aspektas tas, jog žmonės kasyklose dirba sudėtingomis sąlygomis, neretai kalbama ir apie jų išnaudojimą ar pan. Su Lab deimantais situacija šiame kontekste visiškai kitokia – jie auginami švarioje aplinkoje, kur užtikrinamas visų darbuotojų saugumas bei patogumas, geros darbo sąlygos, jie neapkraunami fiziškai sunkiais darbais ir pan. Negana to, laboratorijose deimantų auginimui paprastai naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, pavyzdžiui, saulė, vėjas, todėl jų auginimo procesas čia yra tvarus ir draugiškas aplinkai.

Lab deimantų auginimo būdai

Išskiriami du laboratorijose kuriamų deimantų auginimo būdai:

·        CVD (cheminio garų nusodinimo būdas) – išgaunama iš 100 proc. deimanto sėklos, t. y. itin mažyčio gabalėlio.

·        HPHT (aukšto slėgio ir aukštos temperatūros naudojimo būdas) – sėklą sudaro 30 proc. deimantas, o 70 proc. maisonitas. Esant itin aukštam slėgiui ir aukštai temperatūrai, sukuriant identišką aplinką natūraliai, skatinamas deimantų augimas.

Kokie Lab deimantų privalumai?

·        Kaina. Kalbant apie brangakmenius, ypač tokius kaip deimantai, daugeliui jautrus klausimas yra kaina. Sutikime, tikrai ne visi gali leisti sau įsigyti deimantų, inkrustuoti jais papuošalus, sukurti unikalius, originalius aksesuarus ir pan. Tad gera žinia ta, jog Lab deimantai, palyginti su išgaunamais natūraliu būdu, kainuos net apie 20–40 procentų pigiau.

·        Maksimali kokybė. Lab Grown demonstruoja aukščiausią kokybę ir išskirtinį grožį. Vizualiai yra identiški natūraliems, galite rinktis kokios norite spalvos (nuo D iki Z), taip pat ir pageidautino švarumo (nuo IF iki P3).

·        Ekologija. Dėl auginimo laboratorijose Lab deimantai sukuriami nedarant jokios žalos gamtai – gamybos procesas švarus, patikimas, tvarus, grindžiamas žaliosios energijos panaudojimu.

Jei jaučiate silpnybę deimantams, tačiau dėl finansų, meilės gamtai ar kitų aspektų nenorite / negalite įsigyti natūralių, tai laboratorijoje užauginti deimantai bus tobula alternatyva. Vizualiai beveik neatskiriami nuo natūralių jie tobulai atrodo ir vieni, ir papuošaluose. Šioje rinkoje aukštas pozicijas užima vestuviniai ir sužadėtuvių žiedai su deimantais, auskarai, kaklo papuošalai, apyrankės su deimantais. Palepinkite save arba lai tai bus ypatinga dovana brangiam žmogui.

Share this post